17 maja 2016

Pokaz filmu "Ludzki wymiar"

Zapraszamy na pokaz filmu dokumentalnego "Ludzki wymiar" w reżyserii Andreasa Dalsgaarda.

Bohaterem filmu jest Jan Gehl - duński architekt od ponad 40 lat przywracający przestrzeń miasta jego mieszkańcom. Począwszy od Kopenhagi, która dzięki pomysłom Gehla stała się jednym z najprzyjemniejszych miejsc do życia, przez inne metropolie europejskie, po Nowy Jork, a nawet Moskwę (tam również zaproszono Gehla żeby pokazał, jak projektować przyjazną dla ludzi przestrzeń).
Główna propozycja Gehla jest bardzo prosta: odzyskać strefę publiczną miasta dla jego mieszkańców. Gehl, badając relację między środowiskiem stworzonym przez człowieka i jakością życia w miastach, doszedł do wniosku, że miasta powinny być projektowane na "ludzki wymiar". Czyli nie wysokie budynki i szerokie arterie samochodowe, które dobrze wyglądają tylko z lotu ptaka, a w rzeczywistości generują problemy i koszty. Zamiast tego - przyjazna, dostępna dla wszystkich przestrzeń publiczna. I to się sprawdza, nawet w miastach, które mają podobny klimat i podobną kulturę co Warszawa.


Zapraszamy na film do Fortu Sokolnickiego w poniedziałek 23 maja o 18:00, a po filmie - na dyskusję, w której wezmą udział Maria Brukalska (wiceprezes Stowarzyszenia Żoliborzan), dr hab. Magdalena Borowska (Instytut Filozofii UW) oraz prof. Krzysztof Domaradzki (Wydział Architektury PW).


Natomiast od 14 do 24 czerwca zapraszamy do głosowania w budżecie partycypacyjnym na nasz projekt bezpiecznej i przyjaznej przestrzeni ulicy Słowackiego - nowe przejście dla pieszych, pasy dla rowerów, miejsca postojowe dla samochodów bez ograniczenia przepustowości i bez przebudowy ulicy: https://app.twojbudzet.um.warszawa.pl/2017/projekt/2712